вівторок, 16 квітня 2019 р.

Реєструватися за місцем проживання чи ні?




Не так давно натрапила на опитування, яке провів Аналітичний центр CEDOS, де зазначалося, що в Україні кількість людей, які проживають не за місцем реєстрації складає мінімум 6.8 млн осіб. Це величезна кількість людей, які мають в зв’язку з цим величезну кількість проблем.

           Послуги первинної медичної допомоги в медичних закладах опитані отримували однаково часто, незалежно від того, чи проживають вони за місцем реєстрації. Але при цьому зазвичай здійснювали неофіційні доплат за послуги в державних поліклініках на 11 % більше саме особи, які проживають не за місцем реєстрації. При влаштуванні дітей до шкіл та дитячих садочків додатково доплачували близько двох третіх батьків саме ті, хто проживає не за місцем реєстрації.
З власного досвіду знаю, що часто це є проблемою, і не завжди вдається влаштувати дитину в той навчальний заклад, який хотілося б якраз через місце реєстрації, і ця проблема насправді вирішується виключно грошима і чим краща школа чи садок, тим більше треба доплачувати.
Опитані, які проживають не за місцем реєстрації, рідше беруть участь у виборах та менш активні у житті міста чи села, в якому проживають. До прикладу, під час виборів президента України в першому турі бажання проголосувати виявили менше 10% ВПО. Які ж основні причини чому населення не реєструє місце проживання?
          Загалом, для 85% осіб передумовою проживання не за місцем реєстрації був переїзд.
По-перше, особи часто не відчувають потреби реєструвати місце проживання (77%). Очевидно, можливість отримувати державні послуги та реалізовувати права за місцем реєстрації не є достатнім стимулом реєструвати місце проживання.
По-друге, зареєструвати місце проживання часто заважає сама процедура реєстрації, яка є більш складною для тих, хто мешкає не у власному житлі.
По-третє, в суспільстві панує уявлення про зв’язок реєстрації з правом власності. Попри те, що реєстрація не призводить до набуття права власності, пам’ять про радянський інститут прописки та історія приватизації житла в Україні досі визначає уявлення громадян щодо реєстрації місця проживання.
По-четверте, українці можуть не реєструвати місце проживання через наявність у них вигод у зв’язку з проживанням не за місцем реєстрації. 8% опитаних мешканців міст, які проживали не за місцем реєстрації, відповіли, що вони або їхні члени родини мали досвід зміни реєстрації місця проживання для отримання субсидії.
         Як виявляється проблема достатньо комплексна і просто спрощення процедури реєстрації не призведе до того,  що населення почне реєструвати місце проживання. Думаю, що тут варто проводити інформаційно-просвітницьку роботу на державному рівні та застосовувати заохочувальні механізми.


Немає коментарів:

Дописати коментар